Novice
Nasedli tanker Capodistria se je za las izognil hujši nesreči
27.3.2017|Okolje
50 ljudi s sedmimi plovili je ves dan bedelo nad tankerjem, ki se je zagozdil v plitko vodo ob rtu na Debelem rtiču.
Sanacija Sečoveljskih solin bo končana do konca leta
26.3.2017|Okolje
V Krajinskem parku Sečoveljske soline poleg obnovitvenih in vzdrževalnih del na solnih poljih, ki potekajo ročno, brnijo tudi stroji.
Foto in video: Po svetu v skrbi za Zemljo ugasnili luči
26.3.2017|Okolje
V številnih mestih po svetu – letos so se akciji pridružili v rekordnih 187 državah – so v soboto zvečer z enournim ugašanjem luči opozorili na podnebne spremembe.
Nova misija Matevža Lenarčiča: čez Mediteran do alpskih ledenikov
24.3.2017|Okolje
Matevž Lenarčič, se je s portoroškega letališča odpravil na novo misijo Mediteran 2017, zato da bi ugotovil, koliko črni ogljik in saharski pesek ogrožata ledenike.
Terenske vaje za študente geografije treh slovenskih univerz
24.3.2017|Okolje
V petek, 24. marca 2017, v tednu obeleženja Svetovnega dneva voda, so Agencija RS za okolje (ARSO), Zveza geografov Slovenije in Oddelki za geografijo treh slovenskih univerz - Univerze v Ljubljani, Univerze v Mariboru in Univerze na Primorskem – pripravili skupne študentske terenske vaje, namenjene poznavanju vodnih razmer reke Rižane in v Koprskem zaledju. Študentje so si ogledali vodno zajetje ob izviru Rižane in čistilno napravo Vodarne Rižana, skupaj s sodelavci ARSO izvedli meritev …
Ustavne presoje odvzema volkov iz okolja ne bo
24.3.2017|Okolje
Ustavno sodišče je zavrglo pobudo ocene ustavnosti odloka o odvzemu rjavega medveda in volka iz narave za leto 2017. Pravni interes ni bil izkazan, je odločilo sodišče.
Svetovni dan meteorologije
23.3.2017|Okolje
Pomen oblakov za vreme, podnebje in vodni krog Oblaki so osrednjega pomena pri pripravi vremenskih napovedi in opozoril; so tudi ključni element negotovosti v raziskavi o podnebnih spremembah. Potrebno jih je bolje spoznati in razumeti, kako vplivajo na podnebje in kako bo spremenjeno podnebje vplivalo na oblake. Poleg tega, da imajo oblaki odločilno vlogo v napovedovanju vremena in opozarjanju na nevarne vremenske in hidrološke dogodke, so glavna sestavina vodnega kroga in podnebnega sistema. S ključno vlogo v kroženju vode določajo …
Ali bo rekreacija v gozdu ponoči prepovedana?
22.3.2017|Okolje
Motoristi in tekači ponoči preveč vznemirjajo divjad, zato udeleženci javnih posvetov predlagajo, naj se gibanje v gozdu omeji na eno uro pred sončnim vzhodom in uro po zahodu.
Na odpadno vodo moramo gledati kot na vir surovin in energije
22.3.2017|Okolje
Na odpadno vodo ne smemo pozabiti, takoj ko odteče skozi odvodne kanale, temveč moramo nanjo gledati kot na vir surovin in energije, ob svetovnem dnevu voda, ki letos v središče postavlja odpadne . . .
Razumevanje oblakov
22.3.2017|Voda
Vabilo na obeležitev Svetovnega dneva meteorologije Dogodek bo potekal 23. marca 2016 od 10. do 11. ure, na Agenciji RS za okolje, Vojkova 1b Ljublana, v veliki sejni sobi v 4. nadstropju. Vpliv oblakov bodo predstavili: • dr. Klemen Bergant, Direktor urada za meteorologijo, Pozdravni nagovor • Mojca Sušnik, Sektor za analize in prognoze površinskih voda, Med napovedjo vremena in opozorilom pred poplavami • dr. Peter Frantar, Sektor za hidrogeološke analize, Celostno spremljanje vodne bilance • mag. Mojca Dolinar, Sektor za aplikativno …
Do leta 2040 bo dostop do vode zelo omejen za kar četrtino otrok na svetu
22.3.2017|Okolje
Sklad ZN za otroke (Unicef) opozarja, da bo do leta 2040 skoraj 600 milijonov oziroma četrtina otrok na svetu živelo na območjih z izjemno omejenimi vodnimi viri.
Nočna dela v predorih Šentvid, Golovec, Debeli hrib, Mali vrh
22.3.2017|Promet
Vse do 1. aprila so predvidena nočna dela v predorih Šentvid, Golovec, Debeli hrib in Mali vrh v času od 20. do 5.30 ure zjutraj naslednjega dne, zaradi visokotlačnega čiščenje naprav za odvodnjavanje, drenaž in votlih rodnikov v obeh smereh.
V zamrzovalni skrinji našli pet trupel kritično ogrožene vrste tigra
21.3.2017|Okolje
Vietnamski policisti so v zamrzovalni skrinji v neki hiši našli pet trupel tigrov, ki so bili najverjetneje namenjeni pripravi različnih – domnevno zdravilnih – zvarkov.
Poplave se v Peruju vendarle umirjajo
21.3.2017|Voda
Dramatične razmere v Peruju po večdnevnem močnem deževju in poplavah so se začele umirjati, je presodil predsednik Pablo Kuczynski.
Čistilne naprave izboljšujejo ekološko stanje slovenskih rek
21.3.2017|Okolje
Sporočilo za javnost ob Svetovnem dnevu voda, 22. marcu V preteklosti je bila odpadna voda iz gospodinjstev, industrije in drugih virov v glavnem speljana v vodotoke ali podzemlje, brez posebnih postopkov čiščenja. Zato so bili vodotoki obremenjeni z organskimi snovmi in hranili. Kljub naravni samočistilni sposobnosti vodotokov so bili ti tako onesnaženi, da je bilo pogosto mogoče opazovati onesnaženost s prostim očesom. V okviru državnega monitoringa kakovosti voda opažamo, da se je v splošnem organska obremenjenost rek v Sloveniji od leta 1996 …
Suha kmetijska tla ob začetku spomladanske rasti
21.3.2017|Okolje
Izredno toplo, suho in pogosto vetrovno vreme je v preteklih dvajsetih dneh močno osušilo površinski sloj tal. Vremenske razmere so povzročile za ta čas močno izhlapevanje. Ponekod je v posameznih dneh izhlapelo tudi do 3 litre vode na kvadratni meter na dan. V osrednjem in vzhodnem delu Slovenije je le na začetku meseca padlo okoli 30 mm dežja oziroma le od 35% do 50 % običajnih padavin v marcu, ki tudi pregovorno velja za suh mesec. Precej manj, okoli 15 mm oziroma komaj dobrih 10% …
Delegacija Organizacije Združenih narodov za prehrano in kmetijstvo na ARSO
21.3.2017|Okolje
Na pobudo Organizacije Združenih narodov za prehrano in kmetijstvo (FAO) so bili v Sloveniji na študijskem obisku predstavniki držav Zahodnega Balkana (Albanije, Bosne in Hercegovine, Črne gore, Makedonije in Srbije). Glavni namen obiska je bila seznanitev z dejavnostmi slovenskih inštitucij v sklopu upravljanja s tveganji zaradi nesreč. Predstavljen je bil Regionalni center za umerjanje merilnih inštrumentov ter Center za upravljanje suše v JV Evropi; oba centra delujeta v sklopu ARSO. …
Za pogoltno želvo Hranilnik usodnih 915 kovancev
21.3.2017|Okolje
Na Tajskem so pred kratkim operirali morsko želvo, ki je pojedla 915 kovancev, a je naposled poginila zaradi zastrupitve krvi, so potrdili tamkajšnji veterinarji.
Koliko časa bomo še jedli plave ribe iz Jadrana?
21.3.2017|Okolje
Če ne bo odločnega ukrepanja, bo stalež plavih rib, kot so priljubljene sardele in sardoni, zaradi prelova kritičen že med letoma 2022 in 2024, kažejo podatki Evropske komisije. Zaradi perečega . . .
V Pekingu zaprli še zadnjo elektrarno na premog
19.3.2017|Okolje
V Pekingu so zaprli še zadnjo večjo elektrarno na premog, tako da električno energijo v mestu zdaj pridobivajo le še iz zemeljskega plina, vendar je kitajska prestolnica še vedno ovita v smog.