Novice
Prometni režim na cesti čez Vršič v času del
13.4.2017|Promet
Direkcija RS za infrastrukturo (DRSI) pričenja z obnovo ceste na Vršič, R1-206, odsek 1043 Ruska cesta (Erika-Vršič) od km 4,275 do km 5,425. Na tem delu je potrebno sanirati tudi 9 metrov visok močno dotrajan zid (ta se nahaja na delu od km 4,320 do km 4,380). Del, ki potekajo na višini, na odseku ceste, ki je široka pet metrov, drugače kot s popolno zaporo ceste, ni mogoče izvesti. DRSI je zaprosila pristojne soglasodajalce in Triglavski narodni park za dovoljenje za gradnjo obvozne ceste v delu, kjer se nahaja dotrajan zid. Ker je zemljišče v zasebni lasti je potrebno pridobiti tudi soglasje lastnika zemljišča.
Novozelandci v strahu pred najhujšim ciklonom po letu 1968
13.4.2017|Okolje
Prebivalci ob severovzhodni obali Severnega otoka na Novi Zelandiji se umikajo na varno pred ciklonom Cook, ki naj bi bil ena najhujših neviht v državi v zadnjih desetletjih.
Foto: V Kobilarni Lipica so se skotile prve letošnje žrebičke
12.4.2017|Okolje
Tik pred velikonočnimi prazniki so se v Kobilarni Lipica razveselili prve letošnje žrebičke. Tako kot velja že stoletja za lipicanske žrebičke, je tudi ona dobila ime po materi 641 Slava XVI.
Bionska tačka iz titana - novo upanje za invalidne mačke
12.4.2017|Okolje
Bolgarski veterinar Vladislav Zlatinov ponuja novo upanje mačkam, ki so izgubile tačke v nesrečah.
Foto: Pasji sladoled, ki ga lahko ližejo tudi ljudje
11.4.2017|Okolje
Sladkosnedi psi so v mehiški prestolnici dobili svojo prodajalno sladoledov, v kateri se lahko osvežijo in ohladijo, sladoled pa naj bi ugodno vplival tudi na njihovo prebavo.
Obletnici močnih potresov: posoškega in ljubljanskega
11.4.2017|Potresi
Ta teden obeležujemo dve obletnici močnih potresov: 12. aprila 1998 so se zatresla tla v Zgornjem Posočju, 14. aprila 1895 pa je bila zaradi potresa zelo poškodovana Ljubljana. Gre za dva izmed najmočnejših potresov na slovenskih tleh. Oba sta povzročila veliko škodo, v obeh primerih je obnova trajala več kot desetletje. K sreči v Posočju ni bilo človeških žrtev, pri ljubljanskem je pa umrlo 21 ljudi. Ta dogodka nas spominjata, da živimo na potresnem območju, kjer se lahko kadarkoli ponovi …
Delfini komunicirajo z imeni in priimki
10.4.2017|Okolje
Na območju severnega Jadrana sta v preteklosti poleg velike pliskavke živeli še dve vrsti delfina: pisani in navadni delfin. Izginili sta prav zaradi pomanjkanja hrane.
Nagradni natečaj hišnih ljubljenčkov: pošljite foto, video ali risbico
10.4.2017|Okolje
MMC že drugo leto zapored v sodelovanju z BIC Ljubljana in njihovo Šolsko veterinarsko ambulanto razpisuje nagradni živalski natečaj.
180 evrov kazni, ker pitona po parku ni sprehajal na vrvici
9.4.2017|Okolje
Lastnik Jerry Kimball je mislil, da je prvoaprilska šala, ko so ga policisti prejšnjo soboto oglobili, ker se je žival prosto "klatila" naokrog. Njegova žival je - kača.
Gozdarji za odstrel jelenov, lovci ne
9.4.2017|Okolje
Med gozdarji in lovci vre. Prvi pravijo, da je v naših gozdovih preveč jelenov in da ti uničujejo drevje, zato predlagajo večji odstrel kot lani.
EU bi opustil biogorivo iz palmovega olja
8.4.2017|Okolje
Zaradi obsežne okoljske škode, ki jo povzročajo palmovi nasadi tropskemu pragozdu, se Evropski parlament zavzema za postopno opustitev uporabe biogoriv iz rastlinskih olj do leta 2020. Raziskave . . .
Ciklon Debbie pustoši po Novi Zelandiji. Evakuiranih več tisoč ljudi.
6.4.2017|Okolje
Ciklon Debbie z obilnim deževjem in silovitim vetrom pustoši po Novi Zelandiji. Več tisoč ljudi je evakuiranih, številne ceste so zaprte. Najhujše padavine naj bi bile sicer mimo.
Padavine preskromne, suša se nadaljuje
6.4.2017|Okolje
Po daljšem sušnem obdobju so v sredo Slovenijo zajele padavine. A od njih ni bilo kaj veliko haska, predvsem na vzhodu in severozahodu države je veliko krajev ostalo suhih.
Onesnaževanju se ne bomo odpovedali. Je rešitev geoinženiring?
5.4.2017|Okolje
Kljub čedalje hitreje rastočim temperaturam ne kaže, da bi se človeštvo kaj hitro odločilo radikalno spremeniti. Bo potreben geoinženiring, da se lahko obranimo najhujšega?
Ker ne more spregovoriti žival, naj se zanjo postavi človek v čevljih varuha narave
5.4.2017|Okolje
"Riba ne more iti na sodišče," je slikovito pojasnjeval nekdanji evropski komisar za okolje Janez Potočnik, da "narava nima svojega glasu", pa se strinjajo tudi slovenske zveze, ki bi zato . . .
Padavine preskromne, spomladanska suša se nadaljuje
5.4.2017|Okolje
Po daljšem suhem obdobju so nas 4. in 5. aprila zajele krajevne plohe in nevihte. V osrednjem delu Slovenije je padlo 10 do 20 mm padavin, na jugu in severu države okoli 5 mm. Padavine so bile zelo neenakomerno porazdeljene, tako da je veliko krajev na vzhodu in severozahodu države ostalo suhih. V osrednji Sloveniji so padavine nekoliko osvežile le površinski sloj tal, kar bomo lahko hitro opazili v zelenenju trave. Vodo v tleh bodo s pridom izkoristila tudi ozimna žita in spomladanske …
Povečan odstrel jelenov vodi v zlom populacije ali v rešitev gozda in polj?
5.4.2017|Okolje
Država za letos predvideva povečan odstrel jelenjadi. Kmetje in zavod za gozdove se s tem strinjajo, lovci pa so prepričani, da bi s tem populacijo zlomili.
Londonski župan bi vozilom, ki najbolj onesnažujejo, zaračunaval dostop do središča
4.4.2017|Okolje
Župan Londona Sadiq Khan namerava avtomobilom in kombijem za dostop do središča mesta zaračunavati 12,5 funta (14,6 evra) na dan. S tem želi izboljšati kakovost zraka v britanski prestolnici.
Poročilo Agencije RS za okolje o zelo toplem mesecu marcu
4.4.2017|Okolje
Večina dni marca 2017 je bila po Sloveniji znatno toplejša od dolgoletnega povprečja, izrazito hladnih obdobij pa nismo beležili. Zaradi precej jasnega vremena, deloma pa tudi zaradi vse bolj izrazite suše, je bila zlasti po nižinah razlika med najnižjo in najvišjo temperaturo v številnih dneh zelo velika, tudi okoli 20 °C. Padavin je bilo v večjem delu države malo, manj kot polovica dolgoletnega povprečja. V Murski Soboti smo jih izmerili le 14 mm, kar je le 30 % običajne količine za …
Renewables assuming greater role in the EU energy mix, helping to reduce greenhouse gas emissions
3.4.2017|Okolje
Wind, solar and other renewable energy sources are steadily increasing their share in energy consumption across the European Union, further reducing the need for CO2-emitting fossil fuel energy, according to a report published by the European Environment Agency (EEA) today. This trend is driving down greenhouse gas emissions from electricity generation, buildings’ heating and cooling, and transport.