Vremenska napovedTrenutne razmerePadavine in opozorilaVodne razmereVreme SlovenijaHribi in smučiščaPrometne informacijePotresi

Novice

European Union continues to phase-down its use of climate-warming fluorinated gases

4.2.2020|Okolje

The European Union remains on track in meeting the goal to phase-down the use of fluorinated greenhouse gases (F-gases), according to updated data published by the European Environment Agency today.

Walking, cycling and public transport in cities remain greener mobility options than electric scooters or car ride-hailing

3.2.2020|Okolje

The growing use of electric scooters and ride-hailing services is transforming how we move in urban centres — but walking, cycling and public transport remain the best way to improve sustainable mobility in cities, according to a European Environment Agency (EEA) report published today. A separate EEA briefing on the environmental and climate impacts of transport finds that emissions of greenhouse gases from transport continue to increase, as demand for mobility across Europe keeps growing.

Meritve kakovosti zraka z nizkocenovnimi merilniki

31.1.2020|Okolje

Agencija Republika Slovenije za okolje (ARSO) in nekatere druge institucije izvajajo meritve kakovosti zunanjega zraka. Meritve, izvedene v sladu z zakonodajo, dajo verodostojne rezultate, v nasprotnem primeru pa so rezultati zavajajoči in neuporabni. Opažamo, da so na trgu ponudniki meritev zraka z nizkocenovnimi merilniki, ki občinam ponujajo poceni meritve. Takih meritve se ne da vrednotiti s standardi kakovosti. To pomeni, da s podatki meritev ni mogoče določiti, ali onesnaženost zraka …

Obisk generalnega tajnika Mednarodne zveze za geodezijo in geofiziko

29.1.2020|Okolje

Slovensko združenje za geodezijo in geofiziko praznuje 25. obletnico sprejema slovenskega nacionalnega komiteja v Mednarodno zvezo za geodezijo in geofiziko (IUGG). Ob tej priložnosti je Agencijo Republike Slovenije za okolje obiskal generalni tajnik IUGG dr. Aleksander Rudloff. IUGG je mednarodna nevladna organizacija za znanstvene raziskave Zemlje in vseh njenih okolij ter deloma tudi vesolja z uporabo geofizikalnih in geodetskih raziskovalnih metod. Ustanovljena je bila leta 1919 v …

Pripravniško delovno mesto - seizmolog

24.1.2020|Okolje

Rok za prijavo: 31. januar 2020. Agencija Republike Slovenije za okolje objavlja prosto strokovno-tehnično pripravniško delovno mesto za SEIZMOLOGA – pripravnika (m/ž) s polnim delovnim časom, za čas pripravniške dobe osmih mesecev. Zadnji rok za prijavo je 31. januar 2020.

Publikacija Vremenske skrajnosti v Sloveniji v obdobju 1948 – 2018 (III.)

23.1.2020|Okolje

Vremenski dogodki, ki so trajali od 10 dni do nekaj mesecev Tretji del publikacije Vremenske skrajnosti v Sloveniji v obdobju 1948 – 2018 namenjamo nekaterim najbolj izstopajočim dolgotrajnim obdobjem nenavadnega vremena oziroma nenavadnim podnebnim razmeram dolžine od 10 dni do nekaj mesecev. Takšni dogodki so daljša obdobja obilnih padavin, suše in obdobja prevladujočega toplega ali hladnega vremena. Slovenija leži v zmernem pasu severne poloble, na stiku različnih geografskih enot – Alp, Jadranskega morja in Panonske nižine. Geografska lega in …

Potresi v Sloveniji leta 2019

23.1.2020|Potresi

Opazovalnice državne mreže so leta 2019 zabeležile 2181 lokalnih potresov. Za lokalne potrese štejemo tiste, ki so nastali v Sloveniji ali njeni bližnji okolici (do 50 km od najbližjega slovenskega obmejnega kraja). Najmočnejši potres, z lokalno magnitudo 3,4, se je zgodil 2. oktobra ob 22.24 ob 0.24 pri Ilirski Bistrici. Po preliminarnih ocenah je potres dosegel intenziteto IV po EMS-98, globina žarišča je bila 20 km. Čutili so ga v območju do 175 km od nadžarišča, do naselja Podgrad v …

Varovanje vodnega vira za Obalo po nesreči vlaka v Dolu pri Hrastovljah

21.1.2020|Okolje

Agencija Republike Slovenije za okolje dobrih šest mesec po nesreči vlaka v Dolu pri Hrastovljah ugotavlja, da je bila pitna voda za obalo glede kerozina ves čas varna. Nadaljnje spremljanje podzemne vode pa ostaja kot varovalka, ki bi ob morebitni zaznavi onesnaženja opozorila, da se sprožijo ukrepi varovanja pitne vode. K omejevanju širitve onesnaženja s kerozinom in varovanju pred njegovim vplivom je pripomogla: • hitra reakcija z odstranitvijo onesnaženega materiala v predoru in …

Nadgradnja vodovodnega sistema B potrebuje presojo vplivov na okolje

21.1.2020|Okolje

Namen izvedbe predhodnega postopka je presoja, ali bo nameravani poseg imel pomembne vplive na okolje ali ne. ARSO je ugotovil, da bo nameravani poseg - Nadgradnja vodovodnega sistema B – imel pomembne vplive ter da je treba zanj izvesti presojo vplivov na okolje in pridobiti okoljevarstveno soglasje (OVS). Z OVS je mogoče izvajalca posega zavezati k izvedbi ukrepov za zmanjšanje vpliva posega na okolje. 1. ARSO je v predhodnem postopku od Zavoda Republike Slovenije za varstvo narave, …

Strokovna preverba ukrepov za varovanje vodnega vira za Obalo

16.1.2020|Okolje

Na Agencij Republike Slovenije za okolje se je sestala koordinacijska skupina, ki je po nesreči vlaka v Dolu pri Hrastovljah usklajevala preprečevalne ukrepe za širitev onesnaženja in ukrepe za varovanje vira pitne vode za Obalo. Spremljanje kakovosti podzemne vode in vode na izviru Rižane ni pokazalo onesnaženja s kerozinom. Skupina je po pregledu meteoroloških in hidroloških podatkov ter analiz meritev za to območje dorekla nadaljevanje načina spremljanja kakovosti podzemne vode. Za …

Improving circular economy practices in the construction sector key to increasing material reuse, high quality recycling

16.1.2020|Okolje

Construction and demolition waste makes up just over one third of total waste generation in the EU. Despite relatively high recovery rates of used materials, Europe’s construction sector will need to be even more ambitious in its waste management practices if it is to fully embrace Europe’s circular economy. According to a European Environment Agency (EEA) briefing published today, circular approaches are key to increasing the quality and quantity of recycling and reuse of construction and demolition materials.

Publikacija Vremenske skrajnosti v Sloveniji v obdobju 1948 – 2018 (II.)

8.1.2020|Okolje

Dogodki, ki so trajali en dan do deset dni Objavljamo opis vremenskih skrajnostih v Sloveniji, ki so trajali od 24 ur do 10 dni. Sem sodijo obilne padavine, valovi vročine in mraza - kar je praviloma povezano z večjimi vremenskimi sistemi nad Evropo. Predstavljamo deset dogodkov, ki so izjemni vsaj v statističnem pogledu, lahko pa tudi po posledicah. Pri izbiri dogodkov smo upoštevali časovno in prostorsko enakomerno zastopanost. Dogodki so opisani s stališča vremenskega dogajanja in manj z vidika posledic, zato smo za vedoželjne …

Koncentracije delcev v zraku ob prehodu v leto 2020

3.1.2020|Okolje

Tudi ob prehodu v novo desetletje smo izmerili povišane ravni delcev. Meritve na postajah za kakovost zunanjega zraka so sicer skoraj ves mesec december kazale ugodno sliko. Za dober zrak se moramo zahvaliti ugodim vremenskim razmeram. Imeli smo topel mesec, zadostno prevetrenost in nekaj padavin. Na silvestrovo pa smo zaznali visoke ravni delcev, h katerim so prispevali tudi ognjemeti. Ob in po prehodu v novo leto vztraja temperaturni obrat, ki onemogoča redčenje onesnaženja. Podatki so …

Skupna skrb za Jadransko in Jonsko morje

24.12.2019|Okolje

Projekt HarmoNIA (Harmonizacija in povezovanje za oceno onesnaženja v Jadranskem in Jonskem morju) ponuja več kot 5.600 podatkovnih zbirk o onesnaževalih, najdenih v morski vodi, sedimentih in bioti in informacije o rabi in ranljivosti obalnih območij. Podatki so osnova za ocene stanja morskega okolja in načrtovanje državnih ukrepov za izboljšanje stanja morij, namenjeni pa so tudi raziskovalnim inštitucijam in vsem, ki se čutijo povezani z morjem. Usklajeno spremljanje onesnaževal v …

Skupna skrb za Jadransko in Jonsko morje

24.12.2019|Okolje

Projekt HarmoNIA (Harmonizacija in povezovanje za oceno onesnaženja v Jadranskem in Jonskem morju) ponuja več kot 5.600 podatkovnih zbirk o onesnaževalih, najdenih v morski vodi, sedimentih in bioti in informacije o rabi in ranljivosti obalnih območij. Podatki so osnova za ocene stanja morskega okolja in načrtovanje državnih ukrepov za izboljšanje stanja morij, namenjeni pa so tudi raziskovalnim inštitucijam in vsem, ki se čutijo povezani z morjem. Usklajeno spremljanje onesnaževal v …

Polovična zapora ceste med Godovičem in Idrijo v zimskem času zaradi gradnje galerije Jelični Vrh (Zala)

23.12.2019|Promet

Sporočilo za javnost Direkcije RS za infrastrukturo

Polovična zapora ceste med Godovičem in Idrijo v zimskem času zaradi gradnje galerije Jelični Vrh (Zala)

23.12.2019|Promet

Sporočilo za javnost Direkcije RS za infrastrukturo

Za Obvoznico Vodice je potrebno izvesti presojo vplivov na okolje in pridobiti okoljevarstveno soglasje

20.12.2019|Okolje

ARSO je v predhodnem postopku glede načrtovane Obvoznice Vodice odločil, da je za nameravani poseg treba izvesti presojo vplivov na okolje in pridobiti okoljevarstveno soglasje. DARS bo šele v okoljevarstvenem soglasju mogoče zavezati k izvedbi vseh predvidenih zaščitnih in varovalnih ukrepov ob posegu v okolje. S sklepom, izdanim v predhodnem postopku, se tega ne da. V presoji vplivov na okolje se izvede celovita in natančna analiza ukrepov, s katerimi se lahko preprečijo ali zmanjšajo …

Poročilo o hidrološkem monitoringu površinskih voda za leto 2018

20.12.2019|Voda

V letu 2018 ni bilo večjih odstopanj vodnatosti rek od dolgoletnega povprečja 1981 − 2010. Največji pretoki so bili v prvih štirih mesecih leta, ko so se reke večkrat razlile izven svojih strug, polna so bila tudi kraška jezera in polja. Od maja naprej so bili večinoma hidrološko suhi meseci, z izjemo oktobra, ko so reke zadnje dni poplavljale. Najbolj izstopa december, ko so bili pretoki rek v povprečju za več kot polovico manjši od običajnih decembrskih pretokov. Srednja letna temperatura …

Napovedovanje višine in smeri valov v Jadranskem morju

20.12.2019|Okolje

Na ARSO smo pripravili prikaz morskega modela, s katerim napovedujemo višine in smeri valov. Napovedi so prilagojene prav za Jadransko morje in so zato - v primerjavi z globalnimi modeli - natančnejše. Obnavljajo se vsako jutro. Prikaz modela bo v pomoč jadralcem in navdušencem nad drugimi vodnimi športi, službam, ki skrbijo za varovanje obalnega morja, pristaniščem, turističnim delavcem, ribičem …

34

Napoved vremena O teh straneh Zasebnost in piškotki Povezave Na vrh strani