Novice
Je medvedov in volkov v Sloveniji preveč ali premalo?
1.2.2017|Okolje
V letu 2017 bo iz narave 'odvzetih' 113 rjavih medvedov in 10 volkov, kar je po mnenju kmetijske zbornice občutno premalo, saj so prepričani, da se število obeh zaščitenih zveri povečuje, širita pa . . .
Komunalna podjetja se dušijo v neprevzeti odpadni embalaži
31.1.2017|Okolje
Zbornica komunalnega gospodarstva opozarja, da se komunalna podjetja srečujejo s tonami odpadne embalaže. Podjetja, ki so pooblaščena za odstranjevanje embalaže, te ne prevzemajo.
Temperatura zraka v Sloveniji in svetu leta 2016
31.1.2017|Okolje
Razmere v Sloveniji V Sloveniji je bilo leto 2016 po temperaturi zraka med najtoplejšimi, a je krepko zaostalo za rekordnim letom 2014 oziroma za temperaturami zrka v gorah leta 2015. Temperaturni odklon je znašal okoli 1,1 °C nad povprečjem obdobja 1981–2010. V večjem delu Sloveniji se v obdobju od leta 1961 naprej leto 2016 uvršča na četrto do enajsto mesto, na državni ravni pa zaradi merilne negotovosti in nepopolne prostorske pokritosti z merilnimi postajami nekje od četrtega do …
Padci in zlomi zaradi poledenelih tal napolnili urgenco
31.1.2017|Okolje
Zaradi nizkih temperatur in padavin, ki povzročajo poledico, se polni ljubljanska urgenca.
Pomurka leta 2016 je velika zagovornica pravic živali
30.1.2017|Okolje
V Sloveniji je nemalo posameznikov, ki svoj čas in energijo posvečajo živalim v stiski. Med njimi je tudi članica DZZŽ Pomurje in Pomurka leta 2016: Mirjana Mulec.
Kako obupne industrijske paradižnike narediti okusne? Z genetiko.
29.1.2017|Okolje
Raziskovalci so odkrili, kje je šlo narobe z množično proizvodnjo paradižnikov, da so tako brez okusa.
100. obletnica brežiškega potresa
29.1.2017|Potresi
»Naj se v teh pokrajinah le proti potresu varne hiše gradi.« August Faleschini, časopis Grazer Tagblatt, 1917 29. januarja je v Posavskem muzeju Brežice potekal posvet ob 100. obletnici brežiškega potresa. Posvet je odprl dr. Andrej Gosar, direktor Urada za seizmologijo in geologijo na Agenciji RS za okolje (Agencija), sodelovali pa so geolog dr. Miloš Bavec, zaslužni profesor dr. Dušan Nečak in seizmologinja Agencije Ina Cecić. Predstavili so geološki razvoj območja. Prvi geološki zaznamki na tem območju so izpred 270 milijonov let, tu sta gostovala ocean Tetida in Panonsko morje, ki se je iz teh …
Na Ojstrici dovolj vetrnega potenciala, a zadnjo bodo rekli ornitologi
29.1.2017|Okolje
Analiza meritev vetra, ki so jo opravili v Dravskih elektrarnah Maribor, je pokazala, da je pobočje Ojstrice nad Dravogradom vetrno ugodno, a obstajajo omejitve glede števila vetrnic. V Dravskih . . .
Živali niso stvari ali igrače
27.1.2017|Okolje
Za dobrobit živali v Sloveniji skrbi vrsta društev. Mi smo obiskali člane društva za zaščito živali Slovenska Bistrica.
V Čilu je požar povsem uničil mesto Santa Olga
27.1.2017|Okolje
V Čilu še naprej divja eden najhujših gozdnih požarov v državi v zadnjem času. Ogenj je uničil več kot 1. 000 stavb v mestu Santa Olga, med ruševinami so našli eno truplo, dva človeka sta pogrešana.
V Sloveniji nov podtip ptičje gripe, a ta se še nikoli ni prenesel na ljudi
27.1.2017|Okolje
Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin je pri prostoživečih pticah v Sloveniji odkrila nov podtip aviarne influence H5N5, ki pa za ljudi po do zdaj znanih podatkih ni nevaren.
Židan: Hrvati nas ne bodo več pri vsaki točki izsiljevali
27.1.2017|Okolje
Sloveniji še vedno ni znana vsebina zahteve, ki jo je Hrvaška vložila v Bruselj za priznanje izjeme pri teranu in se že pripravlja na morebitno tožbo.
Opazovanje ledu na rekah za pravilnejše ocenjevanje količinskega in temperaturnega stanja voda
27.1.2017|Okolje
Zmanjšane količine vode v rekah zahtevajo skrbno načrtovanje rabe vode. Hidrološki opazovalci spremljajo na merilnih mestih na rekah tudi pojav ledu. Informacija o ledu na reki pripomore k pravilnejšem določanju količinskega in temperaturnega stanja voda. Podatka sta namreč ena od parametrov za ocenjevanje, spremljanje, napovedovanje in obveščanje o hidroloških razmerah, za ugotavljanje količinskega stanja voda in hidroloških značilnosti vodnih teles ter za ocenjevanje kemijskega in ekološkega stanja voda, kot zahteva okvirna vodna direktiva. Led se na rekah …
Denarna nagrada za namige o (domnevno) izumrlem novozelandskem ptiču
26.1.2017|Okolje
Novozelandska dobrodelna fundacija Južnootoški kokako ponuja denarno nagrado vsakemu, ki bi opazil ptiča južnootoškega kokaka, za katerega so še do pred kratkim mislili, da je izumrl.
V obsežnem požaru v Čilu umrlo že šest ljudi
26.1.2017|Okolje
Število mrtvih v obsežnem požaru v Čilu je naraslo na šest. Umrli so štirje gasilci in dva policista. Požar zajema 238. 000 hektarov površin in se še širi.
Potrjen primer ptičje gripe tudi na Obali
25.1.2017|Okolje
Nacionalni veterinarski inštitut je potrdil, da je bil poginuli labod, ki so ga našli v Sečovljah, okužen z aviarno influenco.
Je Hrvaška bitko za teran sprožila še pred vstopom v EU?
25.1.2017|Okolje
Pridobili smo dokumente iz primera teran, dopisovanje med kmetijskim ministrom in evropskim komisarjem Hoganom, pa tudi pisma, ki jih je Hrvaška poslala Evropski komisiji.
Obeležitev 100. obletnice brežiškega potresa
25.1.2017|Potresi
Posavski muzej Brežice, 29. 1. 2017, ob 17.00 Najbolj poškodovani kraji v potresu so bili Brežice, Šentlenart in Zakot. Številne hiše so imele večje poškodbe konstrukcijskih delov, prišlo je do delnih in v redkih primerih popolnih porušitev objektov. Hiše so bile dokaj stare in večinoma slabo vzdrževane. Grajene so bile iz opeke ali kamna, ponekod tudi lesene. Strehe so bile opečnate ali slamnate, v mnogih hišah so bila tla naravna, brez tlaka ali talnih oblog. Gradbeniki, ki so ocenjevali poškodbe, so opozarjali, da je razlog …
Zrak znova močno onesnažen, priporočena zmanjšana dejavnost na prostem
25.1.2017|Okolje
Zrak v nižinah celinske Slovenije je te dni znova zelo onesnažen z delci PM10. Arso zato odsvetuje kurjenje lesa, priporočajo pa uporabo javnega prevoza in zmanjšano telesno dejavnost na prostem.
Climate change poses increasingly severe risks for ecosystems, human health and the economy in Europe
25.1.2017|Okolje
Europe’s regions are facing rising sea levels and more extreme weather, such as more frequent and more intense heatwaves, flooding, droughts and storms due to climate change, according to a European Environment Agency report published today. The report assesses the latest trends and projections on climate change and its impacts across Europe and finds that better and more flexible adaptation strategies, policies and measures will be crucial to lessen these impacts.