Novice
Vulkan Agung na Baliju izbruhnil prvič po pol stoletja
21.11.2017|Okolje
Pred izbruhom vulkana Agung na vzhodu Balija so iz okolice evakuirali 140. 000 ljudi. Vulkan je bruhal pepel 700 metrov visoko, so sporočili iz indonezijske agencije za naravne nesreče.
Okoljevarstveno soglasje za Bežigrajski športni park Ministrstvo vrnilo v ponovni postopek
21.11.2017|Okolje
Ministrstvo za okolje in prostor (Ministrstvo) je odpravilo okoljevarstveno soglasje za izgradnjo Bežigrajskega športnega parka in zadevo vrnilo Agenciji RS za okolje (Agencija) v ponovno odločanje. Med razlogi za odpravo Ministrstvo med drugim navaja, da Agencija ob izdaji okoljevarstvenega soglasja ni ugotavljala skladnosti projekta z Odlokom o razglasitvi del arhitekta Jožeta Plečnika za kulturne spomenike državnega pomena, čeprav je bilo za nameravani projekt že pridobljeno …
Pozeba odnesla vsaj 47 milijonov evrov
21.11.2017|Okolje
Aprilska pozeba je povzročila za 46,84 milijona evrov škode. Največ škode je bilo v trajnih nasadih. Za nujne ukrepe za odpravo posledic je vlada julija sprejela interventni zakon.
Restoring floodplains and wetlands offer value-for-money solution to river flooding
21.11.2017|Okolje
Investing in ‘green infrastructure’ like restoring floodplains or wetlands to bolster flood prevention not only generates more environmental and socio-economic benefits, especially in the long term, but also lowers the amount of financial investment needed to defend against damaging floods. This is the conclusion of a new European Environment Agency (EEA) report published today, which assesses the green options available in building climate resilience in wake of the increased risk posed by river flooding.
Zone Rouge: Nikogaršnja zemlja, zastrupljena z vojno
21.11.2017|Okolje
Že ime je zlovešče - Zone Rouge, Rdeča cona. Nedvomno ne nekaj, kar bi povezovali s slikovito in idilično francosko pokrajino.
Izvedenec: Primarni sanacijski ukrepi glede Tojnice so bili ustrezni
20.11.2017|Okolje
Strokovnjak za ekologijo celinskih voda Mihael Toman primarno sanacijo Tojnice ocenjuje kot ustrezno in uspešno izvedeno, vendar ima še vedno pomisleke o dolžini odseka, kjer so pobirali usedline.
Iz Škocjanskih jam pobrali za 200 vreč odpadkov
20.11.2017|Okolje
Septembra je v Škocjanskih jamah potekala čistilna akcija, v kateri je sodelovalo 190 športnikov iz devetih držav. Pobrali so za okoli 200 vreč odpadkov, so sporočili organizatorji.
Kakovost zraka v Sloveniji v letu 2016
20.11.2017|Okolje
Agencija RS za okolje je pripravila letno poročilo o kakovosti zraka v Sloveniji v letu 2016. Tudi lani smo se v Sloveniji soočali s čezmernimi ravnmi delcev PM10 v hladni polovici leta, poleti pa so bile povišane ravni ozona. Poročilo med drugim navaja najpomembnejše načine obveščanja in opozarjanja o sedanji in pričakovani kakovosti zraka, da bi prebivalci v primeru povišanih ravni zmanjšali svojo izpostavljenost onesnaženemu zraku in s svojim ravnanjem pripomogli k nižjim izpustom …
Podnebne spremembe: kljub opozorilom znanstvenikov o časovni stiski odločitev o ukrepih preložena za leto dni
20.11.2017|Okolje
Medtem ko številni znanstveniki opozarjajo, da se čas za spopadanje s podnebnimi spremembami izteka, pa politika na letošnji podnebni konferenci ni izpolnila pričakovanj in ni postregla s . . .
Ali bo leto 2018 potresno leto?
19.11.2017|Potresi
Število močnih potresov se bo prihodnje leto verjetno močno povečalo, opozarjajo geologi. Vzrok naj bi bila upočasnitev zemeljske rotacije.
Ribja populacija v Jadranu upada, kakšna bo usoda poklicnih ribičev?
19.11.2017|Okolje
Ocene staležev nekaterih pomembnejših vrst rib v Jadranskem morju že več let kažejo na slabo stanje. Zaradi upada števila rib pa imajo težave slovenski poklicni ribiči, ki vse težje shajajo.
Židan: Vsaka tretja žlica hrane je odvisna od čebel
18.11.2017|Okolje
Odbor za finance in gospodarstvo Generalne skupščine ZN-a je v petek soglasno podprl resolucijo o razglasitvi 20. maja za svetovni dan čebel. Pobudnica je Slovenija.
Mednarodni strokovnjaki potrdili: Slovenija dobro pripravljena za primer jedrske nesreče
16.11.2017|Okolje
Slovenija je dobro pripravljena na primer jedrske in radiološke nesreče, so ugotovili predstavniki Mednarodne agencije za atomsko energijo (IAEA) so v dvotedenski pregledovalni misiji.
Trump namerava preklicati prepoved uvoza slonovih glav kot trofej v ZDA
16.11.2017|Okolje
Medtem ko se število slonov po svetu hitro zmanjšuje, namerava administracija ameriškega predsednika Donalda Trumpa preklicati prepoved uvoza slonovih glav kot trofej v ZDA, ki je izvirala iz časa . . .
European Air Quality Index: current air quality information at your finger tips
16.11.2017|Okolje
A new European Air Quality Index, launched today by the European Environment Agency (EEA) and the European Commission, allows users to check the current air quality across Europe’s cities and regions. The Index is accompanied by new country fact sheets that provide updated air quality information for EEA member countries.
Pogrešana žival: trobarvni beagel (Zgornja Polskava)
15.11.2017|Okolje
Opis živali: Izgubil se je trobarvni beagel, star sedem let. Je prijazen, radoveden in zaupljiv, čipiran in redno cepljen. Ima ovratnico z značko, na kateri je telefonska številka.
Poenotenje makroseizmoloških podatkov
14.11.2017|Potresi
Mednarodna delavnica za razvoj spletne makroseizmologije Agencija RS za okolje v Ljubljani je 14. in 15. novembra 2017 gostila seizmologe iz Evrope in Sredozemlja, ki se ukvarjajo s spletno makroseizmologijo, to je z zbiranjem in obdelavo podatkov o učinkih potresov na ljudi, predmete, zgradbe in naravo. Tehnične delavnice so se udeležili vodilni strokovnjaki 19 seizmoloških organizacij iz Alžirije, Avstrije, Belgije, Francije, Hrvaške, Italije, Jemna, Nemčije, Norveške, Portugalske, Romunije, Slovaške, Slovenije in Španije. Na delavnici so …
Arso bioplinarni Lendava odvzel okoljevarstveno dovoljenje
14.11.2017|Okolje
Agencija RS za okolje (Arso) je v petek izdala odločbo o odvzemu okoljevarstvenega dovoljenja bioplinarni Lendava. Na občini Lendava so z ukrepom zadovoljni.
Pojasnilo Agencije na odprto pismo Civilne iniciative Modro nebo
14.11.2017|Okolje
Meteorološka strokovna javnost je povsod po svetu enotnega prepričanja, da so sledi letal, ki jih občasno vidimo na nebu, običajne kondenzacijske sledi. Pojavljajo se, odkar obstaja letalski promet na velikih višinah. Človek sicer z vrsto svojih aktivnosti vpliva na kemijsko sestavo atmosfere in s tem tudi na vreme. To počne predvsem z veliko rabo fosilnih goriv in izsekavanjem ogromnih površin gozdov v tropskih predelih. Posledice te dejavnosti občutimo po vsem planetu. Obstaja tudi …
Foto: Močna burja in hudi nalivi povzročali težave na Obali - Strunjan in Fiesa pod vodo
13.11.2017|Okolje
Medtem ko je v notranjosti države snežilo, pa so burja in nalivi povzročali hude težave na Obali, kjer je zalivalo hiše, sprožali so se plazovi, v piranskem mandraču pa se je potopil čoln.