Vremenska napovedTrenutne razmerePadavine in opozorilaVodne razmereVreme SlovenijaHribi in smučiščaPrometne informacijePotresi

Novice/Okolje

Obisk generalnega tajnika Mednarodne zveze za geodezijo in geofiziko

29.1.2020|Okolje

Slovensko združenje za geodezijo in geofiziko praznuje 25. obletnico sprejema slovenskega nacionalnega komiteja v Mednarodno zvezo za geodezijo in geofiziko (IUGG). Ob tej priložnosti je Agencijo Republike Slovenije za okolje obiskal generalni tajnik IUGG dr. Aleksander Rudloff. IUGG je mednarodna nevladna organizacija za znanstvene raziskave Zemlje in vseh njenih okolij ter deloma tudi vesolja z uporabo geofizikalnih in geodetskih raziskovalnih metod. Ustanovljena je bila leta 1919 v …

Pripravniško delovno mesto - seizmolog

24.1.2020|Okolje

Rok za prijavo: 31. januar 2020. Agencija Republike Slovenije za okolje objavlja prosto strokovno-tehnično pripravniško delovno mesto za SEIZMOLOGA – pripravnika (m/ž) s polnim delovnim časom, za čas pripravniške dobe osmih mesecev. Zadnji rok za prijavo je 31. januar 2020.

Publikacija Vremenske skrajnosti v Sloveniji v obdobju 1948 – 2018 (III.)

23.1.2020|Okolje

Vremenski dogodki, ki so trajali od 10 dni do nekaj mesecev Tretji del publikacije Vremenske skrajnosti v Sloveniji v obdobju 1948 – 2018 namenjamo nekaterim najbolj izstopajočim dolgotrajnim obdobjem nenavadnega vremena oziroma nenavadnim podnebnim razmeram dolžine od 10 dni do nekaj mesecev. Takšni dogodki so daljša obdobja obilnih padavin, suše in obdobja prevladujočega toplega ali hladnega vremena. Slovenija leži v zmernem pasu severne poloble, na stiku različnih geografskih enot – Alp, Jadranskega morja in Panonske nižine. Geografska lega in …

Varovanje vodnega vira za Obalo po nesreči vlaka v Dolu pri Hrastovljah

21.1.2020|Okolje

Agencija Republike Slovenije za okolje dobrih šest mesec po nesreči vlaka v Dolu pri Hrastovljah ugotavlja, da je bila pitna voda za obalo glede kerozina ves čas varna. Nadaljnje spremljanje podzemne vode pa ostaja kot varovalka, ki bi ob morebitni zaznavi onesnaženja opozorila, da se sprožijo ukrepi varovanja pitne vode. K omejevanju širitve onesnaženja s kerozinom in varovanju pred njegovim vplivom je pripomogla: • hitra reakcija z odstranitvijo onesnaženega materiala v predoru in …

Nadgradnja vodovodnega sistema B potrebuje presojo vplivov na okolje

21.1.2020|Okolje

Namen izvedbe predhodnega postopka je presoja, ali bo nameravani poseg imel pomembne vplive na okolje ali ne. ARSO je ugotovil, da bo nameravani poseg - Nadgradnja vodovodnega sistema B – imel pomembne vplive ter da je treba zanj izvesti presojo vplivov na okolje in pridobiti okoljevarstveno soglasje (OVS). Z OVS je mogoče izvajalca posega zavezati k izvedbi ukrepov za zmanjšanje vpliva posega na okolje. 1. ARSO je v predhodnem postopku od Zavoda Republike Slovenije za varstvo narave, …

Strokovna preverba ukrepov za varovanje vodnega vira za Obalo

16.1.2020|Okolje

Na Agencij Republike Slovenije za okolje se je sestala koordinacijska skupina, ki je po nesreči vlaka v Dolu pri Hrastovljah usklajevala preprečevalne ukrepe za širitev onesnaženja in ukrepe za varovanje vira pitne vode za Obalo. Spremljanje kakovosti podzemne vode in vode na izviru Rižane ni pokazalo onesnaženja s kerozinom. Skupina je po pregledu meteoroloških in hidroloških podatkov ter analiz meritev za to območje dorekla nadaljevanje načina spremljanja kakovosti podzemne vode. Za …

Improving circular economy practices in the construction sector key to increasing material reuse, high quality recycling

16.1.2020|Okolje

Construction and demolition waste makes up just over one third of total waste generation in the EU. Despite relatively high recovery rates of used materials, Europe’s construction sector will need to be even more ambitious in its waste management practices if it is to fully embrace Europe’s circular economy. According to a European Environment Agency (EEA) briefing published today, circular approaches are key to increasing the quality and quantity of recycling and reuse of construction and demolition materials.

Publikacija Vremenske skrajnosti v Sloveniji v obdobju 1948 – 2018 (II.)

8.1.2020|Okolje

Dogodki, ki so trajali en dan do deset dni Objavljamo opis vremenskih skrajnostih v Sloveniji, ki so trajali od 24 ur do 10 dni. Sem sodijo obilne padavine, valovi vročine in mraza - kar je praviloma povezano z večjimi vremenskimi sistemi nad Evropo. Predstavljamo deset dogodkov, ki so izjemni vsaj v statističnem pogledu, lahko pa tudi po posledicah. Pri izbiri dogodkov smo upoštevali časovno in prostorsko enakomerno zastopanost. Dogodki so opisani s stališča vremenskega dogajanja in manj z vidika posledic, zato smo za vedoželjne …

Koncentracije delcev v zraku ob prehodu v leto 2020

3.1.2020|Okolje

Tudi ob prehodu v novo desetletje smo izmerili povišane ravni delcev. Meritve na postajah za kakovost zunanjega zraka so sicer skoraj ves mesec december kazale ugodno sliko. Za dober zrak se moramo zahvaliti ugodim vremenskim razmeram. Imeli smo topel mesec, zadostno prevetrenost in nekaj padavin. Na silvestrovo pa smo zaznali visoke ravni delcev, h katerim so prispevali tudi ognjemeti. Ob in po prehodu v novo leto vztraja temperaturni obrat, ki onemogoča redčenje onesnaženja. Podatki so …

Skupna skrb za Jadransko in Jonsko morje

24.12.2019|Okolje

Projekt HarmoNIA (Harmonizacija in povezovanje za oceno onesnaženja v Jadranskem in Jonskem morju) ponuja več kot 5.600 podatkovnih zbirk o onesnaževalih, najdenih v morski vodi, sedimentih in bioti in informacije o rabi in ranljivosti obalnih območij. Podatki so osnova za ocene stanja morskega okolja in načrtovanje državnih ukrepov za izboljšanje stanja morij, namenjeni pa so tudi raziskovalnim inštitucijam in vsem, ki se čutijo povezani z morjem. Usklajeno spremljanje onesnaževal v …

Skupna skrb za Jadransko in Jonsko morje

24.12.2019|Okolje

Projekt HarmoNIA (Harmonizacija in povezovanje za oceno onesnaženja v Jadranskem in Jonskem morju) ponuja več kot 5.600 podatkovnih zbirk o onesnaževalih, najdenih v morski vodi, sedimentih in bioti in informacije o rabi in ranljivosti obalnih območij. Podatki so osnova za ocene stanja morskega okolja in načrtovanje državnih ukrepov za izboljšanje stanja morij, namenjeni pa so tudi raziskovalnim inštitucijam in vsem, ki se čutijo povezani z morjem. Usklajeno spremljanje onesnaževal v …

Za Obvoznico Vodice je potrebno izvesti presojo vplivov na okolje in pridobiti okoljevarstveno soglasje

20.12.2019|Okolje

ARSO je v predhodnem postopku glede načrtovane Obvoznice Vodice odločil, da je za nameravani poseg treba izvesti presojo vplivov na okolje in pridobiti okoljevarstveno soglasje. DARS bo šele v okoljevarstvenem soglasju mogoče zavezati k izvedbi vseh predvidenih zaščitnih in varovalnih ukrepov ob posegu v okolje. S sklepom, izdanim v predhodnem postopku, se tega ne da. V presoji vplivov na okolje se izvede celovita in natančna analiza ukrepov, s katerimi se lahko preprečijo ali zmanjšajo …

Napovedovanje višine in smeri valov v Jadranskem morju

20.12.2019|Okolje

Na ARSO smo pripravili prikaz morskega modela, s katerim napovedujemo višine in smeri valov. Napovedi so prilagojene prav za Jadransko morje in so zato - v primerjavi z globalnimi modeli - natančnejše. Obnavljajo se vsako jutro. Prikaz modela bo v pomoč jadralcem in navdušencem nad drugimi vodnimi športi, službam, ki skrbijo za varovanje obalnega morja, pristaniščem, turističnim delavcem, ribičem …

Renewables crucial for EU decarbonisation, but technology choices matter for air quality

19.12.2019|Okolje

Growth in renewable energy use since 2005 has been instrumental in reducing greenhouse gas emissions across the European Union (EU), according to a briefing published today by the European Environment Agency (EEA). Many renewables, including those sourced from wind, solar geothermal energy or heat pumps, are also effective in cutting air pollutant emissions but the results are mixed when biomass replaces fossil fuel burning, especially in households.

Publikacija Vremenske skrajnosti v Sloveniji v obdobju 1948 – 2018

19.12.2019|Okolje

Krajši izstopajoči vremenski dogodki Na Agenciji Republike Slovenija za okolje smo s pomočjo literature in bogate zbirke meteoroloških podatkov pripravili celovito predstavitev nenavadnih podnebnih razmer. Namen publikacije ni opis vseh izrednih vremenskih dogodkov na ozemlju današnje Slovenije v večdesetletnem obdobju, temveč prikaz okvira velike vremenske spremenljivosti, ki je značilna za naše kraje. Prvega od treh delov publikacije o vremenskih skrajnostih v Sloveniji namenjamo desetim izstopajočim vremenskim dogodkom, …

Prognozirano plimovanje morja v letu 2020

18.12.2019|Okolje

Prognozirano plimovanje morja je napoved višin morske gladine zaradi gravitacijskih vplivov Sonca in Lune. Dejansko gibanje gladine morja se lahko od prognoziranega razlikuje zaradi vpliva vetra, zračnega pritiska in lastnega nihanja Jadranskega morja. Publikacija ni ustrezna podlaga za navigacijo. Prognozirano plimovanje je izračunano za mareografsko postajo v Kopru in dobro velja za celotno področje slovenskega morja. Izračun Luninih men zagotavlja Astronomsko geofizikalni …

Začasna izjava Svetovne meteorološke organizacije o stanju podnebja leta 2019

12.12.2019|Okolje

Leto 2019 zaključuje desetletje izjemne svetovne vročine, zmanjšanja obsega ledu in rekordnih višin morske gladine. Te spremembe povzročajo toplogredni plini, ki se sproščajo pri človekovi dejavnosti. Povprečne temperature za petletno (2015 – 2019) in desetletno (2010–2019) obdobje so skoraj zagotovo najvišje odkar jih beležimo. 2019 je na poti, da postane drugo ali tretje najtoplejše leto od začetka meritev, poroča Svetovna meteorološka organizacija (SMO). Začasna izjava SMO o stanju …

PFAS pollution is widespread in Europe but risks are still poorly understood

12.12.2019|Okolje

People and the environment are exposed to a wide variety of extremely persistent chemicals known as PFAS, many of which are known to be toxic. A briefing by the European Environment Agency, published today, presents an overview of these chemicals, which continue to accumulate in people and the environment.

Eutrophication remains a major problem for Europe’s seas despite some progress

11.12.2019|Okolje

The shared vision for Europe’s seas is a healthy marine environment where human-induced eutrophication is minimised. However, the European Environment Agency’s (EEA) assessment, published today, shows that eutrophication still remains a large scale problem in some of Europe’s regionals seas. The assessment shows some positive effects from better nutrient management but the overall target of healthy seas will not be met everywhere by 2020.

Srečanje upokojenih sodelavk in sodelavcev ARSO

10.12.2019|Okolje

10. decembra 2019 so se srečali upokojeni kolegi in kolegice, nekdanji zaposleni na Agenciji Republike Slovenije za okolje. Štirideset udeležencev je z udeležbo, obujanjem spominov in prijetnim vzdušjem pokazalo, da ob skrbi za strokovnost in učinkovitost niso pozabili na dobre medsebojne odnose, ki so v pomoč tudi takrat, ko se zdi, da je teža nalog in odgovornosti prevelika.

7

Napoved vremena O teh straneh Zasebnost in piškotki Povezave Na vrh strani